czwartek, 27 maja 2010

Szaman Galicyjski i Lara Croft

Życie Szamana twarde jest. Dlatego potrzebuje wzorców twardzieli, a będąc dalekim od seksistowskiego spojrzenia na życie, może za wzór wziąć nawet kobietę i do tego nierealną - Larę Croft.*)

Choć Lara Croft jest Brytyjką, córką lorda, jej przygód w Anglii nie ma za wiele. Tylko raz, w Legendzie, pojawia się w Kornwalii. Jednak, jeśli dobrze poszukać, można tu znaleźć tereny, w których czuła by się jak u siebie.

Weźmy dla naprzykładu taki wiadukt Treffry i jego okolice. Jest to unikalna budowla będąca zarówno wiaduktem prowadzącym linię... no, właśnie, jak to nazwać? tramwajową? bo był to pojazd szynowy ale napędzany... wodą!; oraz tę wodę wykorzystaną do poruszania licznych maszyn w dolinie rzeki Luxulyan. Nie do uwierzenia pozostaje fakt, że wiadukt ten wybudowano za pieniądze jednego inwestora, Josepha Thomasa Treffry, w ciągu trzech lat - 1839 - 1842. Pierwszy kamień, ważący, bagatela!, dziesięć ton położono 15 marca 1839 roku. Wiadukt oparty jest na dziesięciu kamiennych filarach, odległych od siebie o 40' (stóp = 12,2 m) i wspartych na pomocniczych podporach i liczących prawie 100' (30,5 m) wysokości. Całkowita długość wiaduktu wynosi 650' (198,1 m). Zbudowany jest w całości z granitowych bloków z pobliskich kamieniołomów. Użyto 200 000 stóp sześciennych budulca (5664 m3), ułożonych przy pomocy bloków i przekładni siłą ludzkich i końskich mięśni.

Wiadukt ma dwa poziomy. Górny, odkryty prowadził linię tramwajową (tramway to coś, co generalnie jeździ po szynach) z Pontsmill przez Carmeers do Luxulyan, gdzie linia łączyła się z "normalną" koleją Newquay - Bugle. Była on przez długi czas jedyną linią kolejową biegnącą ze wschodu na zachód Kornwalii.
Dolny, przykryty poziom był (i jest nadal) wykorzystany do zbierania wody z małych okolicznych strumieni na szczytach wzgórz otaczających dolinę Luxulyan i kierowaniu jej specjalnymi kanałami - górnym i dolnym - na wielkie koła, które napędzały tramwaj i dwa zakłady przemysłowe w dolinie. To się nazywa wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, co?!

Do wiaduktu można dojechać zwykłą, dwukierunkową, kornwalijską drogą. A zwykła, dwukierunkowa kornwalijska droga wygląda tak.Sam wiadukt, ukryty w lesie, robi wrażenie.To na dole to rzeka Luxulyan. Jakby to ująć - woda płynąca na samym dnie doliny. Na górnym poziomie zachowała się część urządzeń wodnych, np. ten przepust.


Nad kanałami nie robiono mostków, tylko będąc w posiadaniu złomów granitowych, przerzucano je jako kładki. Bardzo poręczne, nie zawsze wygodne.


Sam kanał obecnie leniwie sączy się wśród drzew.  Fragment dróżki, który widać po prawej to szlak dawnego torowiska dla tramwaju. Zachowały się jeszcze fragmenty torów. Są tu tak urokliwe zakątki, że czekam na Abiego, aby je sfotografował. Ma dryg w tym kierunku.Gdzież jednak pomieniona Lara Croft?
Otóż macie. Jak połączycie te dwa koła zębate z trzecim (dwie lokacje w lewo), i szpuntem znalezionym w lesie -


tu macie zbliżenie tych kół -
i puścicie wodę z kanału na to wielkie koło robocze -to w domku obsługi, a raczej w tym, co z niego zostało, w kominku, otworzy się tajemne przejście do kolejnego etapu.To bywajcie! Idę dalej. A jeśli zdarzy się wam być w Kornwalii, zajrzyjcie do doliny Luxulyan. Warto.


_______________
*) nie każdy jest obowiązany wiedzieć kto zacz. Lara Croft jest bohaterką serii gier komputerowych Tomb Raider. Ma duże, niebieskie oczy i wąską specjalizację w zakresie archeologii.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

oczy nie sa najwieksza zaleta Lary C.
:) okolica urokliwa. troche jak nasze swojskie stanczyki choc bez zrodel energii odnawialnej.

trollno1