czwartek, 2 kwietnia 2015

Szaman Galicyjski i sprawa czytania ze zrozumieniem.

     Jak Wielki Post, to będzie postnie.
      Dziś na liście było sześcioro pacjentów do różnych, różnistych procedur operacyjnych w znieczuleniu ogólnem. I czworo z nich przyszło w stanie nażartym.
     Każden jeden w czasie pierwszego spotkania w OPD, czyli przychodni, zostaje pouczony i otrzymuje stosowny papier, w którym stoi, ile i czego może wchłonąć przed operacją, ze szczególnym uwzględnieniem kiedy najpóźniej może to nastąpić, a następnie podpisuje oświadczenie, że pojął czego od niego się oczekuje, że papier do domu otrzymał oraz jakie kary mu grożą, jeśli nie będzie przestrzegał podanych zasad.
     Może bym i zrozumiał, że nie dociera do nich, gdybym to ja ten papier stworzył i napisał go jak ten tekst, składający się ze zdań wielokrotnie złożonych, podrzędnych i nadrzędnych, a także zawierających jakieś poboczne uwagi, choć w zasadzie nie warunkowych, w których jak się dochodzi do połowy tekstu, to już się nie pamięta od czego się to właściwie zaczęło i czego dotyczy.
     Ale oni mają napisane dużymi literami i wytłuszczonym tekstem:

NIE ŻRYJ 6 godzin!!
NIE PIJ 2 godziny!!

I tyle. Kary wymienione są na drugiej stronie.

     A żreją wszyscy. Kurator sądowy i pani adwokat i rzeźnik i pani pomocnik nauczyciela. Czyli ludzie, którzy powinni posiąść sztukę czytania ze zrozumieniem i potrafić wykonać proste polecenie. Nic z tego. Słuchają, czytają, podpisują i dalej swoje.
     Zastanawiam się, czy to jednak my nie popełniliśmy błędu w kraju pozytywnego myślenia i radości życia. Bo nasz tekst jest na NIE: NIE pij, NIE jedz, NIE żuj gumy. Może trzeba było napisać:

NAŻRYJ się 6 godzin przed zabiegiem tak, żeby ci uszami wyszło!!
OPIJ się jak bąk*) 2 i pół godziny przed operacją!!

     Wtedy jest szansa, że skupią się na pozytywach, a nie negatywach i co najwyżej przyjdą i skruszeni przyznają, że zjedli tylko BigMaca, ale frytek już nie dali rady, i colę mieli tylko regular. Sorry.

__________________________
*) muszę znaleźć jakis tutejszy odpowiednik, bo mogą nie zrozumieć, czemu gadfly ma coś pić

1 komentarz:

Marcin pisze...

Czytanie ze zrozumieniem to sztuka zanikajaca zdaje sie juz powszechnie. Moze to poklosie darmowej edukacji?
W sumnie ja tez odebralem darmowa edukacje i moze dlatego nie zdolalem opanowac ortografii?
Wracajac do nazartego pacjenta, im ich wiecej tym lepiej bo to oznacza mniej roboty za te same pieniadze. Coz jedna z nielicznych zalet pracy na socjalistyczny etat . To co mnie doprowadza do szewskiej pasji to 140 kg prosiak ktory zazyczyl sobie wymienic kolana na nowe i do tego panicznie boi sie igly wiec nie ma mowy o dzganiu po plecach. Pozdrawiam